registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Rozhovor se zakladatelem ultras-tifo.net

exkluzivně úterý, 28.01.2014 - přejít do komentářů
Interview with the founder of ultras-tifo.net in English (2nd part of the article)
/titleImg/rozhovor-se-zakladatelem-ultrastifonet/4/5646.jpg?width=570

Přínášíme vám obsáhlý rozhovor se zakladatelem webu ultras-tifo.net nejen o webu, ale i o severské ultras a hooligans scéně. Admin pochází z Norska, takže se zde mluví i o tamní legalizaci pyra. Krom jiného je zde porovnání vývoje scény v Evropě za poslední roky. Příjemné čtení!
Rozhovor zde přinášíme v češtině a pro zahraniční fans i v angličtině.

We bring you an extensive interview with the founder of the site ultras-tifo.net, not only about the site but also Nordic ultras and hooligans scene. Admin is from Norway, so here speaks about local legalization of pyro. Among other things, there is a comparison of the development of European scene in recent years. Enjoy the reading!
There is an interview in Czech and for foreign fans in English.

English version of the interview with the founder of ultras-tifo.net is in the second part of the article.


Rozhovor v češtině:
1) Ahoj můžeš se představit?
Moje přezdívka je " Brann ", za pár let mi bude třicet a jsem z Bergenu (Norsko).

2) Kterému týmu fandíš?
Fandím týmu z mého města - SK Brann. Poprvé jsem šel na zápas před 20ti lety se svým otcem. Když mi bylo 13 – 14 let, tak jsem začal navštěvovat zápas sám nebo s kamarády.

Od 16 let se účastním všech domácích zápasů, některých tréninků a většiny našich výjezdů.

3) Jaké jsou v Norsku ultras skupiny ?
Ultras scéna je velmi malá. Většina norských fanoušků historicky vzhlížela k anglickým klubům, proto je v Norsku běžná typicky anglická atmosféra.
Za posledních 10 let však začalo být hnutí Ultras více populární, teď tu mají všechny větší kluby své Ultras.

SK Brann, Vĺlerenga a Lillestrom mají okolo 70 – 100 členů, Stromsgodset a Rosenborg je následují s téměř stejnými čísly.  Nejsou to nijak velká čísla.

V Norsku máme také "Supporters  groups". Jsou téměř jako Ultras, ale nejsou tak akční (každý může zaplatit členský příspěvek a přidat se). Tyto skupiny mají také za cíl hlasovou podporu svého klubu, proto v našich sektorech zpívá hodně fanoušků, nejen ultras.

4) Je v Norsku nějaká hooligans scéna?
Hooligans scéna vlastně přišla před Ultras. Opět kvůli inspiraci z Anglie. Měli jsme konflikty a nepokoje začátkem 60. let, až v polovině 90. let to začalo být více organizované s prvky anglických "Casual firms".

Nejprve šlo o SK Brann a Valerenga, což jsou historicky  úhlavní nepřátelé. Důvod je jednoduchý, SK Brann je z Bergenu na západně Norska a  jde o druhé největší město. Valerenga jsou z Osla, na východě Norska, což je hlavní město.

Mezi městy je vzdálenost  500km, což je obvykle 8 až 10 hodin v autobuse, přesto jsou vždy problémy, když spolu hrajeme. V minulých letech policie a média věnovali  těmto konfliktům spoustu prostoru, času a peněz, ve snaze zastavit naše Hooligans.

V září 2013 jsme měli malý fight s Valerengou kousek od jejich stadionu, přesto že se nic moc nestalo, protože policie nasadila těžkooděnce, tak dva kluci dostali pokutu 3475 eur a jeden dokonce 5625 eur za účast ve fightu .

V posledních letech konečně začali být aktivní hools Lillestromu a teď jsou mezi třemi nejlepšími v Norsku spolu s Brann a Valerenga. Jejich klub je jenom 10 minut od Osla, což přináší zajímavé situace.

5) Jsou v Norsku  nějaké fanouškovské  graffiti ?
Velmi málo. Je to považováno za trestný čin a vlastně to ani nikdy nebylo součástí naší fotbalové kultury. V některých městech platí, že do "24" hodin jsou graffiti odstraněna. Proto je tady graffiti scéna obecně velmi špatná.

6) Chodí ultras v Norsku i na jiné sporty?
Některé kluby mají hokejové týmy - Valerenga , Viking , Fredrikstand a několik dalších. Ale ani není o čem moc psát , snad jenom  když hrají velké kluby derby. Ve zbývajících klubech se ultras soustředí pouze fotbal.

7) Na konci loňského roku se mluvilo o povolení pyra v Norsku . Můžeš nám říci více o tomto tématu?
Můžu se to pokusit vysvětlit. V Norsku máme jednu skupinu s názvem "Norwegian supporters alliance" . Téměř každý fanoušek/Ultras skupina je členem (platí se malý roční členský poplatek) a zástupci jednotlivých skupin jsou přímo ve vedení a podílejí se na chodu aliance.

Jejím cílem je pracovat pro příznivce v Norsku a mluvit s FA nebo kluby  v případě potřeby .

Asi před rokem naše FA porušila některé z našich dohod ohledně pyra. Proto jsme se rozhodli protestovat. Pyro bylo použito při zápasech repre a všechny skupiny začaly používat pyro v každém zápase + připravily tematické bannery.

Naše FA začala znovu komunikovat s fanouškovskou aliancí a chtěla nová pravidla a dohody. Během vyjednávání jsme zastavili veškeré pyro akce, čímž jsme ukázali, že v případě potřeby umíme ovládat naše ultras skupiny.

Minulé léto jsme se konečně dostali k finální dohodě. Teď skupiny mohou požádat o povolení k použití pyrotechniky na našich stadionech. Chcete-li získat povolení, musíte komunikovat s bezpečností službou, hasiči a FA, a to před každým zápasem.
Pravidla ještě nejsou 100% jasná, ale konec minulé sezóny pro nás byl určitým testem nového prostření. Můžeme používat dýmovnice, stroboskopy a světlice na začátku a na konci našich zápasů, a to jak domácí, tak hostující fanoušci. Jen je důležité, aby nedošlo k přerušení zápasu (vhozením na hřiště, nebo kvůli kouři).

Příklad: 
Toto jsme měli v roce 2011 a nebylo to legální, ale teď po nových pravidel by to mohlo být legální

Podobné pyroshow podle nových pravidel , tentokrát legální. Žádné pokuty klubům, žádný problém s policií

8) Můžeš nám říct něco o Švédské a Dánské ultras a hooligans scéně?
Švédsko má v současnosti velmi dobrou scénu. Obě skupiny, jak ultras, tak hooligans, se daří držet na vysokém standardu i ve srovnání se zbytkem Evropy. Počty mají taky dobré.

AIK, Hammarby, Djurgarden a Malmo patří k největším skupinám. GAIS a IFK Goteborg mají menší počty, ale velmi dobré chuligány. Říká se, že IFK Goteborg (Wisemen) jsou nejlepší chuligáni ve Švédsku, hlavně poté, co porazili hools AIK.

V Dánsku to také není špatné, ale nemají tolik velkých klubů. Pouze Brondby a FC Kodaň jsou fanouškovsky na evropské úrovni.
Zúčastnil jsem se několika zápasů a jednoho derby. To bylo opravdu kvalitní, včetně nepokojů v ulicích, obrovského chorea, bojů s policií, organizovaných hooligans soubojů a pyra na obou stranách.

9) Co tě vedlo k nápadu začít s webem Ultras-Tifo.net ?
Nikdy jsem neplánoval udělat web jako je tento, jen jsem se připojil k fanouškovskému fóru, které vzniklo v prosinci 2004. Brzy jsem byl moderátorem, potom převzal roli admina a vytvořil k fóru tyto webové stránky. Samozřejmě všechno vzniklo díky velké pomoci od mého chorvatského přítele (nick na fóru : Semper Fidelis), a díky všem našim moderátorům a návštěvníkům stránky.

10) Jezdíš na zápasy jiných týmů?
Snažím se dostat na zajímavé zápasy v Evropě, ale není to snadné, protože to stojí hodně času a peněz. Většina destinací je 8 a více hodin autobusem, jedním směrem! A když nemůžeme jet autobusem je cesta ještě dražší -  vlakem, letadlem a dokonce i lodí.

Na fotbale jsem byl několikrát v Dánsku, Srbsku (Bělehradské derby a další zápasy) , Chorvatsku (u mého chorvatského kamaráda v Kohortě Osijek), Maďarsku, České republice, Itálii, Anglii, Belgii a dokonce i v Thajsku.

11) Jaký je nejlepší zápas na kterém jsi byl?
Byl jsem na mnoho skvělých zápasech svého týmu. Jeden z nejlepších zápasů byl v roce 2007, kdy jsme tři  kola před koncem ligy byli na 99 % mistři. Celý zápas provázela skvělá atmosféra, která se potom přesunula i do ulic města.

Další bylo finále Norského poháru v Oslu v roce 2004 proti Lyn. Bylo to v neděli a navíc 500 km od Bergenu, přesto s týmem cestovalo okolo 22 000 fanoušků Brannu! A my jsme vyhráli. Tady je fotka z našeho pochodu na stadion (byla to asi hodina chůze)

Ale často bývají zajímavé i méně důležité zápasy, na kterých třeba ani není tolik fanoušků. Pocit, když strávíte během dvou dní 30 hodin v autobuse a potom domů vezete 3 body, je prostě fantastický.

Kromě zápasů mého klubu mám opravdu rád derby FC Kodaň s Brondby. Byl jsem s ultras Brondby celý den. Obrovský pochod na stadion, boje s policií ,skvělá atmosféra v hostujícím sektoru a skvělé pyro.

A samozřejmě derby Cervena Zvezda - Partizan v roce 2009 bylo výborné. Určitě patří mezi zápasy s nejlepší atmosférou v Evropě.

12) Kde si myslíš, že jsou nejlepší ultras a hooligans ?
Nechci hodnotit všechny země, tábory v některých zemích jsou ovlivněny represemi. Ale vždycky budu mít respekt k italské scéně, i když jsou to pro ně těžké časy. I přesto to Neapolští Ultras a několik dalších skupin nikdy nevzdá.

Výborní jsou polští chuligáni a ultras, a to dokonce i u menších klubů. Každý zápas provází nějaké akce a to jak střety, tak choreo.

Německá scéna je dobrá v počtech, atmosféře a choreu .

Na Švédské scéně bylo v posledních sezóně mnoho dobrých pyroshow. Ultras tam teď jsou na vzestupu.

Ve východní Evropě je také spousta dobrých skupin.

Myslím si, že švýcarská scéna je podceňována. Mají na zápasech velmi pěkné chorea, hodně pyra a velký počet fanoušků doma i venku.

13) Jak se změnila Evropská scéna za dobu, co děláš na webu ultras - tifo.net?
Represe v Itálii odstartovali v době, když jsme začali s webem. Jejich scéna opravdu už není to co bývala, což je opravdu škoda.

Švédská scéna je teď na vrcholu, v poslední době se zlepšili. Některé skupiny na Balkáně jdou taky nahoru, například počty fanoušků Cervene Zvezdy, už jsou kvalitní i v zápasech se slabšími soupeři, v minulosti byl velký rozdíl v počtech mezi derby a běžnými ligovými zápasy .

Francouzská scéna jde v posledních letech dolů, třeba PSG je toho dobrým příkladem.

14) O Českých a Slovenských fotbalových ultras a hooligans máš nějaké informace?

Ano, všiml jsem si jak ultras, tak hools z obou zemí. Dokonce jsem navštívil zápas na stadionu Sparty Praha a byl jsem také v Bratislavě.

Z nějakého důvodu se mi líbí fanoušci Baníku Ostrava, měli mnoho skvělých akcí v průběhu několika posledních let .

Mezi dobré tábory  bych řadil také Slavii Praha, Slovan Liberec, Plzeň, Spartak Trnava a Slovan Bratislava. Viděl jsem na české a slovenské scéně několik velmi vydařených věcí.

Také jsem si všiml, že máte velmi brutální policii. Když jsem navštívil zápas Sparta Praha v běžném ligovém zápase proti Sigmě, tak tam bylo zatraceně moc policie v ulicích a hlavně po zuby ozbrojených težkooděnců.

15) Slyšel jsi něco o České nebo Slovenské hokejové scéně?
O hokeji mám velmi málo informací. Viděl jsem pár fotek, ale moc toho opravdu nevím.

16) Máš nějaký vzkaz pro ultras z České republiky a Slovenska , a pro fanoušky webové stránky supporters.cz?
Pokračujte v dobré práci a podpoře svých klubů. A neváhejte navštívit Ultras – Tifo.net a sdílet tam info a fotky z utkání kterých se zúčastníte.


Interview in English:
1) Hi! Can you introduce yourself?

Nickname: "Brann", mid 20's and from Bergen (Norway).

2) Which team do your support? Why and how long do you support your team?
I support SK Brann from my city. Went to the stadium about 20 years ago with my father, since I was 13-14 years I started to attend matches by myself or with friends.
Since I was 16 years old I attend all home matches, few trainings and most of our away matches.

3) What are the ultras groups in Norway?
The Ultra scene is very small. Most of the Norwegian fans look to England, been like that for many years. Therefore typical English atmosphere.
Last 10 years the Ultras movement started to become more popular here and now all bigger clubs have Ultras.

SK Brann, Vĺlerenga and Lillestrom have about 70-100 lads, Stromsgodset and Rosenborg follow with nearly same numbers.
As you understand, it's not big numbers in those groups.

But in Norway we also have "Supporter groups". Nearly like Ultras, but not that hardcore (everybody can pay membership and join).
At least those groups also have focus on support, therefore there is many fans in our sections singing, not only the Ultras.

4) Is there any hooligans scene?
Hooligan scene actually came before Ultras. Again because of the inspiration from England.
We had fights and riots since the 60's, but not before mid 90's it started to be more organized with "Casuals firms".

First out was SK Brann and Vĺlerenga, also main enemies for many years.
Reason is simple, SK Brann is from Bergen, West of Norway and second biggest city. Vĺlerenga are from Oslo, East of Norway and capital city.

It's 500km between us, normally 8-10 hours in bus each way. Still always trouble when we meet. But past years police and media found this culture mot interesting and now police spend lot of time and money trying to stop our Hooligans.

In September we got a small fight with Vĺlerenga outside their stadium. Not much happend, as police already had a heavy escort around us, but two lads was fined 3475 euros and one lad 5625 euros for the fight.

Last years Lillestrom finally got a firm too, now they are among the most active firms in Norway together with Brann and Vĺlerenga.
They are 10minutes outside Oslo. That short distance makes it more interesting.

5) Can we find any football fans street art (graffiti) in Norway?
Very little.
This is seen as a crime here and actually never been a part of our football culture.
Government in some cities have a rule, within "24" hours it should be removed. Therefore the graffiti scene in general is very poor too.

6) Do the ultras in Norway attend also any other sports?
- Some clubs have Ice hockey teams. Vĺlerenga, Viking, Fredrikstand and a few more attend those matches.
Not much to write about, but now and then it can be interesting when the big clubs meet.

Rest of the clubs use to be only football.

7) At the end of the last year, there were talks of allowing pyro in Norway. Can you to tell us more about this topic?
I can try to explain.
In Norway we have one group named "Norwegian supporters alliance". Nearly every supporter/Ultras group is members here (pay a small amount of money each year for membership), and representatives from those groups run the NSA group.

Their goal is to work for supporters in Norway and talk with the FA or clubs when needed.

About a year ago our FA broke some of our agreements about pyro and plans for the future. Therefore we decided to protest.
Pyro was used in National matches and all groups started to use pyro in every match + banners.

Our FA started to talk with NSA again, they wanted new rules and an agreement. During those weeks we stopped all illegal pyro, just to show we can control our groups when needed.

Late summer we finally got an agreement.
Now groups can ask permission to use pyrotechnics inside our stands. To get this permission we need to communicate with Stadium security, fire department and the FA before every match.
Rules is not 100% clear yet, as end of last season was a kind of test since this is a very new thing.
But we can use smoke, strobos and flares in beginning and end of our matches, away fans too. Just not disturb the match (throw on pitch or get matches delayed because of smoke).

Example:
This show we had in 2011 was not legal, but now after new rules it might be legal

Similar show after new rules, this time legal. No fines to clubs, no problem with police

8) Can you give us some information about Sweden ultras and hooligans scene?
Sweden have a very good scene now days. Both Ultras and Hooligans is doing well now and have a high standard even when comparing to rest of Europe.

Number of lads is also good.

AIK, Hammarby, Djurgarden and Malmo with the biggest groups. GAIS and IFK Goteborg little bit less lads, but very good Hools. It's said IFK Gřoeborg (Wisemen) is the best hools in Sweden now days after they won against AIK.

Denmark is also good, but not enough big clubs. Only Brondby and FC Kobenhavn is interesting.
I have attended few matches there and one derby. That was really good with riots in streets, huge corteo, fight with cops, organized hool fights and pyro/choreo in match.
Fans from those two clubs show a very high standard in Europe!

9) What led you to the idea to start Ultras tifo?
I never planned to make a site like this, I just joined our forum in the beginning when it was started (December 2004).

Became moderator after a short time, took over as admin and created the web site.
Of course with much help by my Croatian friend (forum name: Semper Fidelis), all our moderators and users of this page.

10) Do you visit matches of other teams?
I try to get a trip in Europe now and then, but not easy since it cost a lot of time and money to follow my team.
Most of our trips is 8 hours in bus or more, each way!
And when we can't take bus it's getting more expensive with train, airplanes or even boats.

But I watched football in Denmark few times, Serbia (Belgrade derby and normal matches), Croatia (only to meet Croatian friends in Kohorta Osijek), Hungary, Czech Republic, Italy, England, Belgium and even Thailand.

11) What's the best match you ever been to?
With my club there is many great matches.

After one match in 2007 we was 99% we would be champions (3 rounds left). That sick atmosphere in our stadium was fantastic. Crazy parties in city 4 times in 1 week.

Cup final in Oslo back in 2004 against Lyn.
Sunday match, 500km from Bergen. About 22 000 Brann fans took the trip! And we won.
Here is photo from our corteo to stadium (one hour walking):

But often the less important matches is very good too, when not many fans go. The feeling when you spend 30 hours in bus during two days and get 3 points is just fantastic.

Beside of matches with my club I really liked the derby FC Kobenhavn vs. Brondby.
I was with Brondby lads all day. Huge corteo to stadium, fight with police, good atmosphere in away section and pyro. After more trouble with police.

Derby Zvezda - Partizan in 2009 was also very good. You wont find better atmosphere in Europe. Any Zvezda matches is fun thought.

12) Where do you think are the best ultras and hooligans?
I don't want to rate any countries, people suffer from different level of repression.

I will always have respect for the Italian, but it's difficult times for them. Still Napoli Ultras and few other groups never give up.

I'm impressed by Polish Hools/Ultras as they follow every smaller team as well. Much action every match included Tifo.

German scene is good in numbers, atmosphere and choreo's.

Swedish scene showed many good pyro shows last seasons. Ultras there is doing very well now days.

Plenty of good groups in Eastern Europe too.

I also think the Swiss scene is underrated. They always have matches with very nice choreo's, lot of pyro and good number of fans home and away.

13) Since you are doing ultras-tifo.net, how did the countries and firms changed?
Repression in Italy started around the time when we started this site. Their scene is really not the same anymore, very sad.

Swedish scene have their top now, they improved a lot. Some groups in Balkan too, example number of fans on Zvezda's matches is way better now. Before they often had very little fans on less important matches, now their curva is filled every match.

The French scene also went down last years, with PSG as a good example.

14) Have you ever heard about Czech and Slovakia hockey?
Heard very little about the hockey. I've seen some photos now and then, but I don't know enough about.

15) Have you ever heard about Czech and Slovakia football, ultras or hooligans?
Yes, I noticed Ultras from these countries and hools too.

I've even visited match with Sparta Praha in Prague once, and been in Bratislava as well.

For some reason I like Banik Ostrawa fans, they have many great actions during those years.

Slavia Praha, Slovan Liberec, Plsner, Spartak Trnava, Slovan Bratislava and so on have many good shows.

I also noticed you have very brutal police. When I visited Sparta Praha it was a normal league match against Sigma, but there was damn much police in the streets geared up for riots.

16) Do you have any message for ultras from Czech republic and Slovakia and for fans of supporters.cz website?
Continue your good job with supporting your clubs. And feel free to visit Ultras-Tifo to share some more info and photos from your match day experiences.

Autor: Piotr

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Hooligans.info je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Hradec Králové davey 04.03.2021, čtvrtek, 01:30 + 0 - 0
  Dobrý rozhovor, a dobře mluví. jeho tránka patří k těm nejlepším, i tam beru dost matroše na tu mojí :-D Ultras/hooligans (facebook).
 • FC Baník Ostrava Gieksa Baník 01.02.2014, sobota, 15:48 + 0 - 0
  To měl teprv vidět, kolik acabaku je v ulicích, když hrajeme v Praze. Myslím, že ty počty robokopů jsou daleko větší než viděl před zápasem Sparty s nějakou malou bezvýznamnou Olomoucí...
 • FC Baník Ostrava LordikDevil 30.01.2014, čtvrtek, 20:03 + 0 - 0
  Politiku nemá cenu porovnávat, protože v Norsku je to oproti našim podmínkám něco nepředstavitelného, celý sociální a pracovní systém je pro nás opravdu jednoduše nepředstavitelný. Mám tam kamarády, takže vím o čem mluvím. Hlavně jak mi poslali články o tom, jak se jejich země vypořádala s romskými občany. Nicméně k fotbalu, Ultras kromě snad 2-3 týmů je opravdu nic moc. Ale je to asi dáno opravdu jinačí mentalitou než tou naší, což v článku zmiňuje. Celkově velmi pěkný rozhovor :)
 • Bohemians 1905 primitiv 28.01.2014, úterý, 23:10 + 0 - 0
  Dobrý rozhovor, je vidět že chlapík má taky něco v hlavě. Norskou scénu neznám ale např. co se týče politickýho směřování tak západ je víc rozpolcen než východ (ano více levice.-). Úroveň germánské části je vysoko ale je to bez emocí to jižní větev blbne víc. Co se týče hooligans nedá se to srovnat s východem a Balkánem.
 • FK Viktoria Žižkov tondik 28.01.2014, úterý, 22:26 + 1 - 0
  Pěkný rozhovor... a má asi hodně pravdu v tom, že Švédská a Švýcarská ultras scéna je nedoceněná....taky si to myslím...
 • FC Baník Ostrava chachar 28.01.2014, úterý, 21:42 + 1 - 0
  Borec!
clbannerVidea

Bad Blue Boys protestují proti Mamičům


další videa >
Vlajkonosi.cz
Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata! 08.10.2021

Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Fotoreport: Havlíčkův Brod - Cheb 30.12.2021

Fotoreport: Havlíčkův Brod - Cheb


Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět! 31.08.2020

Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět!


Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí 06.04.2020

Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí

více na www.groundhopping.cz>
Komentáře
19.01.2022, středa, 20:00 - Sowl
Brno patří do první ligy. Leto...
11.01.2022, úterý, 12:55 - Sowl
Hrůza...
15.12.2021, středa, 06:35 - Fafrnek
Malmo sou zidi?
27.11.2021, sobota, 14:15 - davey
Zbytečně tolik fotek stačilo j...
23.11.2021, úterý, 19:28 - FanaticBoy
Tam šlo spíš ukázat ten počet ...
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace