registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Registrace fotbalových fanoušků jen pro potížisty

z tisku čtvrtek, 30.07.2015 - přejít do komentářů
Kamery musí být na všech stadionech, namířeny na všechny sektory...
/titleImg/registrace-fotbalovych-fanousku-jen-pro-potizisty/4/7020.jpg?width=570

Registrace při vstupu na fotbalový zápas se bude týkat jen problémových návštěvníků. Po jednání se zástupci Fotbalové asociace ČR a Policie ČR to řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Původně se totiž počítalo s možností, že by se museli registrovat všichni, kdo na zápas přijdou.

"Budeme se zaměřovat čistě jen na potížisty, kteří budou zachyceni kamerami. A vlastníci klubů využijí právo vlastníka domu, vlastníka stadionu, aby těmto lidem v budoucnu zamezili vstup na svůj stadion," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Kamerový systém podmínkou pro získání licence
Bezpečnostní opatření číslo jedna - kamery. Musí být na všech stadionech, namířeny na všechny sektory a obraz, který snímají, musí mít vysokou kvalitu. Kamery by měly být schopné identifikovat obličeje a mohla by vzniknout i sdílená databáze mezi jednotlivými kluby. 

Zároveň je ale toto opatření jedno z těch, které - podle Fotbalové asociace - ještě stoprocentně nefunguje na všech stadionech. 
Všechny prvoligové stadiony by taky měly mít místnost, které se říká velín. Odtud policie monitoruje dění na stadionu během celého zápasu. A to pomocí monitorů na kterých se promítají záběry bezpečnostních kamer.

"Impulzem ke změně bezpečnostních opatření na stadionech byly výtržnosti fanoušků na ostravských Bazalech loni v březnu."

Povinná registrace všech návštěvínků nebude
"Varianta, se kterou jsme pracovali, že by se povinně registrovali všichni účastníci fotbalu, tímto dnem a tímto okamžikem padá," konstatoval Milan Chovanec. Ministr argumentuje tím, že není snahou "trestat" poctivé návštěvníky. "Naopak chceme z fotbalu eliminovat ty nepoctivé," dodal Milan Chovanec.
"Hodně lidí mi tehdy říkalo, že registr je jediná cesta, ale naštěstí na tom v České republice nejsme jako v Polsku, Maďarsku, ke kterým se teď přidává i Německo, což je neuvěřitelné, a můžeme si dovolit i jiné varianty, než je databáze všech fanoušků," prohlásil šéf fotbalové
asociace Miroslav Pelta. "I tak bojujeme o každého diváka do hlediště," doplnil.

Pevné zábrany mezi sektorů pro fanoušky domácích a hostů
Další bezpečnostní opatření - sektory fanoušků domácího týmu a hostů musí být odděleny pevnými zábranami. Právě nedostatečně oddělené sektory obou táborů stály za nepokoji při loňském zápase Slovanu Bratislava a Sparty na Slovensku. Na tribunách došlo ke rvačkám. 

"Policejní prezident Tomáš Tuhý považuje za důležité, že partnerem pro řešení bezpečnosti na stadionech se stává i Ligová fotbalová asociace, která zastupuje 32 profesionálních týmů. "Díky tomu budou moci v daleko větší míře jednotlivé kluby a jejich majitelé hovořit do toho, jak budou ovlivňovat a zabezpečovat bezpečnost na stadionech," uvedl policejní prezident."

Miroslav Pelta připomněl, že Policie ČR udělala v krajích revizi stadionů a identifikovala problematická místa. "V klubech se probudili, udělali velký tlak na hlavní pořadatele, někde dokonce změnili bezpečnostní agentury," dodal Pelta.

Soudy udělují tvrdší tresty
Podle Miroslava Pelty pomáhá situaci řešit i to, že pokud se poslední dobou objevil na stadionu nějaký projev násilí, soudy i státní zastupitelství k věci už přistupují jinak: "Nejsou už to jednoduché tresty, nějaké veřejné práce, ale jsou tam zákazy vstupu, takže to má úplně jiný rozměr," uvedl Miroslav Pelta.

Zvýrazní se význam policie při udělování licencí?
Ministerstvo vnitra chce prosadit ještě jednu věc, na které zatím není absolutní shoda. Policie ČR by měla mít výrazné slovo při udělování licencí jednotlivým klubům. "Aby stanovisko Policie ČR nebylo doporučující, ale aby bylo pro Fotbalovou asociaci závazné," uvedl Milan Chovanec.

Kamerové systémy budou nicméně podle Pelty od příští sezony součástí licenčních podmínek, a kdo je nebude mít, nebude moci hrát ligu. "Nechci říct, že jsme je teď do soutěže pustili jen tak, ale bereme to jako nultý ročník, protože v některých klubech to nebylo úplně stoprocentní," uvedl šéf asociace.

"Ministerstvo vnitra také připravilo speciální manuál pro fotbalové kluby - tedy pokyny, jak zvládat výtržnosti na stadionech."

Legislativa se zatím měnit nebude
Ministr vnitra konstatoval, že kvůli bezpečnosti na stadionech není nutné měnit legislativu. "Po roce vyhodnotíme, jestli je potřeba měnit nějaký zákon, ale zatím si myslíme, že stávající právní řád a rozsah stačí, abychom na stadionu zabezpečili klid a pořádek," uzavřel Milan Chovanec.

zdroj: Česká televize

Autor: HonzaL

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Hooligans.info je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • bez klubu Rusty 31.07.2015, pátek, 19:51 + 0 - 0
  Je jasný k čemu budou kamery sloužit. Nedivil bych se ani nějakému utajenému seznamu tzv. výtržníků. Hlavně při frekvenci fotbalových bitek na stadioně, to bude sloužit hlavně k bonzování na lidi co odpálí pyro. To s tím bude samozřejmě spojené, protože pokud se opravdu na ten seznam dostane fanoušek jen na zakládě udání nějakého policejního čokla či pseudopořadatele, tak je to směšný. A je to prakticky stejné jako plošná registrace fans. Takže si svaz prakticky prosadil s imbecily z řad politiků co chtěl. Ani nemluvím co to bude stát kluby, který budou opět investovat do hovadin namísto mládeže apod.
 • FC Baník Ostrava Mat1922 31.07.2015, pátek, 18:08 + 0 - 0
  Dobra otazka MrSpartana,myslim ze to bude tak jak pises.Ale "hlavni slovo" bude mit popelar a cert.Vyprovokujes nebo budes vyprovokovan a at to potom dopadne tak ci onak,zadrzi te certi.A uz jsi problemovy,jejich "svedectvi" znamena vic nez tvych kamosu.Budes na seznamu a to je cele. Tusim ze jsou dokonce domluveni s Mirou a takhle si v klidu vycisti stadiony.A pak uz opravdu nebrani nic k navratu rodin s detmi.Amen.
 • 1.FC Slovácko johankarl 31.07.2015, pátek, 14:37 + 0 - 0
  no ty kritéria dle kterých se budou dělit normální od potížístů by mě zajímali taky,taky by mě zajímalo,kdo je bude vymáhat a určovat ? Nějaká pologramotná opice z ochranky
 • SK Slavia Praha nevimjmeno2 31.07.2015, pátek, 02:56 + 0 - 0
  Když mluví pořád o té bezpečnosti tak by mě zajímali statistiky zranění a úmrtní při a bez asistence PČR.
 • AS Trenčín enyce 30.07.2015, čtvrtek, 22:27 + 0 - 0
  Kua prečo sa na obrázku bijú červeni s červenými a modrí nič :D :D :D
 • AC Sparta Praha Letenskej 30.07.2015, čtvrtek, 21:50 + 0 - 0
  Proč nezavedou registr alko-potížistů v barech, kde se to řeže každý den v daleko větší míře?
 • AC Sparta Praha MrSpartan 30.07.2015, čtvrtek, 21:29 + 0 - 0
  Docela by mě zajímalo, dle čeho budou fanoušky zařazovat do té jejich databáze potížistů... To mě jednou přistihnou se světlicí v ruce a na vždy už bude v nějakém registru, kvůli kterému mě pak nebudou pouštět na fotbal na všech stadionech ?
clbannerVidea

Bad Blue Boys protestují proti Mamičům


další videa >
Vlajkonosi.cz
Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata! 08.10.2021

Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět! 31.08.2020

Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět!


Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí 06.04.2020

Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí


Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín 23.03.2020

Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín

více na www.groundhopping.cz>
Komentáře
19.10.2021, úterý, 11:24 - GarryR
Divák - nad tím sem se taky za...
19.10.2021, úterý, 10:58 - Divák
Já hlavně nechápu to dokopáván...
19.10.2021, úterý, 10:20 - BF05
Jako kdyby někdo chtěl, aby to...
18.10.2021, pondělí, 22:58 - northboy
Bolo to zaujímavé , ale myslím...
18.10.2021, pondělí, 17:46 - slovanjeslovan
Derby ako remen by to bolo,keb...
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace