registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Historie polských chuligánů –3.díl– mocné koalice

Historie polských chuligánů pátek, 05.10.2012 - přejít do komentářů
Druhá polovina a konec 90.let byl ve znamení obřích střetů koalic
/titleImg/historie-polskych-chuliganu-3dil-mocne-koalice/4/4424.jpg?width=570

V posledním díle jsme skončili představením dvou velkých koalic, které se ustanovily na polské chuligánské scéně v 90. letech. Velká triáda Lechu Poznaň, Arky Gdynia a Cracovie Krakov stála bok po bok druhé silné skupině, kterou tvořila Wisla Krakow, Lechia Gdaňsk a Slask Wroclaw. Další silnou chuligánkou pak bylo spojení Legie Varšava, Pogonu Szczecin a Zaglebie Sosnowiec.

Rok 1999 znamená střety mezi těmito skupinami, především pak na zápasech polské reprezentace. Existují dvě velké skupiny, které se střetávají. První, větší ovšem ne silnější skupinou, je spojení: Wisla Krakow, Lechia Gdaňsk a Slask Wroclaw, Legia Varšava, Pogon Szczecin, Zaglebie Sosnowiec, Widzew Lodž, Motor Lublin, Jagiellonia Bialystok, Baltyk Gdynia a Stomil Olsztyn. Sami se nazvali „Koalice“ nebo „Velká koalice“. Dali si za úkol bojovat proti všem, kteří by narušovali pakt o neútočení na zápasech reprezentace.

Velkým problémem bylo, že velké bandy příliš netolerovaly menší tábory, a dokonce ani spojence v koalici. Proto docházelo i ke střetům uvnitř této skupiny. Například v roce 1999 při zápase Poláků s Angličany byla atakována skupina Baltyku Gdynia chuligánkou Legie Varšava.
Druhá obrovská a silnější skupina, která působila při zápasech reprezentace, se nazývala jednoduše „Opozice“. Členové byli Lech Poznaň, Arka Gdynia, Cracovia Krakov, Ruch Chorzow, Zaglebie Lubin, Polonia Bytom, Gornik Walbrzych, GKS Jastrzebie, Gwardia Koszalin, GKS Tychy a další menší skupiny.

Ostatní gangy, které nebyly součástí ani jedné z těchto velkých skupin, se musely obávat především „Opozice“, která byla mnohem agresivnější skupinou, jenž narušovala zápasy repre. Především Velká triáda (Lech, Arka, Cracovia) zničila naprosto všechny bandy, které jí přišly do cesty!
Menší tábory tak volily cestu polských národních symbolů při zápasech národního týmu. Takto oblečení splynuly s obyčejnými diváky a minimalizovaly riziko napadení.

Přesto se našlo několik skupin, které chodily v klubových symbolech. Velice často pak byly rozprášeny jednou z velkých koalic.
Tyto vleklé spory překvapivě neoslabily potenciál polských chuligánů doma či v zahraničí. Téměř nikdo se nedokázal rozhádaným Polákům postavit. Jedinou výjimkou se staly v roce 1995 v Zabrze němečtí hooligans. Na zápas reprezentace tehdy přijelo velké množství skinheadů z Německa, kteří procházeli městem. Poláci, zaneprázdnění boji mezi sebou sama, pak byli ve městě na mnoha místech zatlačeni do defenzivy, některé tábory byly německými chuligány poraženy.

Jedinou velkou prohru si připsala Velká triáda v roce 1998 ve Varšavě. Při nudném zápase s Lucemburskem udělal Lech a Cracovia osudovou chybu. Na stadion totiž přišli samostatně. Celý jejich příchod byl monitorován skupinkami chuligánů z „koalice“. Dalším problémem byla neúčast Arky Gdynia, která měla do Varšavy také přijet. V nastalém chaosu se nedokázaly skupinky Lechu a Cracovie dostat k sobě a byly poraženy chuligány „koalice“.

Tato prohra nezůstala bez odezvy. Velká triáda od té doby útočila na své soupeře všude možně, vymýšlela také nové taktické věci, kdy například čekala na soupeře i 40km od místa utkání reprezentace.

Největší střety se odehrávaly na Slezském národním stadioně, což byl největší stánek v Polsku, byl brán jako neutrální. Na konci 90.let a na začátku nového tisíciletí začal polská reprezentace předvádět mnohem lepší výkony a do hledišť se nahrnula spousta „normálních“ fanoušků. Chuligáni se tak dostávali do menšiny a postupně začali zcela bojkotovat zápasy reprezentace.

V roce 2004 se pak konala velká schůzka všech představitelů nejvýznamnějších chuligánských skupin celého Polska. V Poznani byl pak uzavřen pakt o neútočení se zbraněmi a také oficiální bojkot velkých chuligánských gangů na zápasech repre. Tento pakt formálně dodržují všechny skupiny, které se pod něj podepsaly až dodnes.   

Němečtí chuligáni v památném zápase v Polsku


 

Autor: RadekN

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Hooligans.info je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • bez klubu blackeagles 24.11.2012, sobota, 07:26 + 0 - 0
  15.října 1996 jsem šel do Varšavy. Legia Varšava-Beşiktaş :1-1, a jejich fanoušci jsou normální.. Pamatuji si psát všechny stěny Besiktas a Carsi
 • FC Viktoria Plzeň Tomi88 06.10.2012, sobota, 22:11 + 0 - 0
  Ty hoši to maj prostě v krvi .. sou to zabijáci a to jim nikdo nevezme !!!!!!
 • supporters.cz rn-supporters.cz 05.10.2012, pátek, 23:54 + 0 - 0
  wiko: ano, proto je tam, že ho dodržují všechny podepsané skupiny, mezi nimiž neni ani Wisla ani Cracovia :-)
 • FC Spartak Trnava wiko 05.10.2012, pátek, 22:40 + 0 - 0
  pakt o neutočeni so zbranami neplatí v Krakowe tam sa maruju so všetkimi možnimi zbranamy
 • bez klubu Street Hooligan 05.10.2012, pátek, 19:25 + 1 - 0
  Nádhera!
clbannerVidea

Bad Blue Boys protestují proti Mamičům


další videa >
Vlajkonosi.cz
Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata! 08.10.2021

Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět! 31.08.2020

Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět!


Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí 06.04.2020

Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí


Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín 23.03.2020

Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín

více na www.groundhopping.cz>
Komentáře
19.10.2021, úterý, 11:24 - GarryR
Divák - nad tím sem se taky za...
19.10.2021, úterý, 10:58 - Divák
Já hlavně nechápu to dokopáván...
19.10.2021, úterý, 10:20 - BF05
Jako kdyby někdo chtěl, aby to...
18.10.2021, pondělí, 22:58 - northboy
Bolo to zaujímavé , ale myslím...
18.10.2021, pondělí, 17:46 - slovanjeslovan
Derby ako remen by to bolo,keb...
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace