registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Družba FCB a GKS oslavila 24 let své existence

z domova středa, 04.11.2020 - přejít do komentářů
Přátelství začalo mylným obráním Chacharů o šály v domnění, že jde o Ruch...
/titleImg/druzba-fcb-a-gks-oslavila-24-let-sve-existence/4/9623.jpg?width=570

Na území historické země Slezska se vytvořila patrně nejznámější a asi i nejlépe fungující družba, ve které figuruje český tábor. Přátelské vztahy mezi zástupci obou klubů se formují od druhé poloviny 90 let.

Oficiální podobu získává družba v listopadu 1996 při zápase GKS proti Górniku Zabrze. Oba kluby spojuje už samotný název. Górniczy Klub Sportowy, jak zní nezkrácená verze, pro v Česku více populární klubovou zkratku GKS, by se ve hodně volném překladu dala přeložit právě jako Baník, přesněji pak spíše "sportovní hornický klub" . Ale odkaz na hornické tradice obou klubů je více než znatelný.

Historie družby jako takové měla velmi zajímavý začátek. První zápas, na kterém se ukázaly oba tábory společně, se odehrál v Ostravě. Po komunikačních šumech se zde objevuje 5 fanoušků polského týmu, kteří okamžitě najdou společnou řeč s domácími. Jak už bylo zmíněno, oficiální potvrzení družby se uskuteční jen o pár týdnů později. Slezský klasik, mezi GKS Katowice a Gornikem Zabrze, jak se tomuto zápasu přezdívá navštívilo 13 fandů Baníku, kteří jsou okamžitě zpozorováni příznivci Gieksy. Jelikož doba Internetu a dalších komunikačních médií byla tehdy teprve v plenkách a informace o začínajícím přátelstvím mezi oběma tábory ještě dostatečně neprosákly na povrch, jsou příznivci Baníku mylně považováni za fanoušky Ruchu Chorzów (jak Baník, tak Ruch vyznávají modrobílé barvy), se kterými pojí katowické fans nyní pouze a jen nenávist. Baníkovci tak záhy přichází o své šály. Nedorozumění se záhy vysvětluje a fanoušci Baníku dostávají své klubové symboly zpět. Chachaři také zaznamenali před zápasem i konflikt s fanatiky Gorniku, s kterými měli katowičtí v té době k přátelství hodně daleko...

Velké pozdvižení na fanouškovské scéně vyvolá zápas hraný v březnu 1997 na ostravských Bazalech. V sousedské bitvě se zde utkávají reprezentace České republiky a Polska. Příznivci GKS a Baníku se usídlují společně v jednom sektoru a do té doby ne příliš známá skutečnost pro ostatní tábory, dostává reálné obrysy.

V roce 2006, při oslavě 10letého výročí této družby, se v Katowicích odehraje přátelský zápas mezi GKS a Baníkem. Z Ostravy přijíždí autobusy takřka 500 fanoušků. Nechybí hned několik choreografií na obou stranách a kvanta odpálené pyrotechniky. Ještě před touto zářijovou událostí navštíví Ostravu v lednu na 700 kibiců GieKSy, dorazivších na halový turnaj "Sileans cup". Hokejový stadion Vítkovic, kde byla akce uspořádána, se při fandění obou táborů doslova otřásal v základech. 

Roky letěly dále a patnáct let družby na sebe nenechalo dlouho čekat. V roce 2011 vyrazilo 400 Chacharů v modrobílých čapkách oslavit družební narozeniny na Bukowou (stadion GKS). Tentokrát se jednalo o návštěvu klasického ligového zápasu, jelikož vztahy s vedením Baníku byly v té době takové, že situace neumožňovala domluvení přátelského utkání nebo jiné akce. K vidění zde byla choreografie zakrývající celý domácí kotel, vzorovaná na novou družební zástavu, která právě v této době vznikla. Ostravané si připomněli jubileum choreografií při výjezdu na Žižkov a následně byla v plánu ještě dodatečná oslava při zápasu s Olomoucí. Místo toho však létala na hřiště pyrotechnik a vyhánělo se baníkovské vedení s Peterou v čele. 

V Roce 2012 slaví Baník 90. výročí a na Bazalech se mimo jiné odehrává utkání mezi Baníkem a GKS během zápasu se pak oba početné tábory (1.300 GKS) potkávají uprostřed tribuny a společně fandí. Nechybí opět tradiční družební choreografie, kterou společně vytvářeli ultras skupiny obou táborů a jako třešnička na dortu přichází závěrečná pyroshow okolo celých Bazalů. Od žhavých jisker chytají dříve použité konfety, což se mohlo ukázat osudným pro některé z ostravských vlajek, ale neštěstí bylo na poslední chvíli zažehnáno. 

V roce 2016 se v Katowicích odehrálo opět přípravné utkání mezi GKS a FCB. Fanoušci obou táborů na tribunách oslavili 20 let společné družby a podle toho to taky vypadalo. Hned několik choreografií, tuny pyrotechniky a nakonec i společné fandění v jednom sektoru... Z tribun sledovalo utkání na 800 Chacharů, kteří podle ohlasů nezávislých pozorovatelů neudělali české scéně rozhodně špatnou reklamu. 

Autor: Mara

FC Baník Ostrava

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Hooligans.info je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • bez klubu Hagen 07.11.2020, sobota, 23:15 + 0 - 0
  Kyby: Určitě by se slušelo napsat, že Ruch opravdu v roce 95 v kotli Baníku byl, že to tehdy Baníku nebylo nepříjemné, jen ty vztahy prostě nepokračovaly. V Katowicích se ta družba rozvíjela pozvolna, to sám víš, GieKSa nebyla tehdy zvědavá na přátelství, když sami razili heslo, v roce 96, sami proti všem. Zdravím z Chebu.
 • FC Viktoria Plzeň pepky 06.11.2020, pátek, 20:41 + 0 - 0
  Zdary,Hmmm chlapci chlapci..to nejde nereagovat a zavzpomínat ju,a taky popřát vše Nej,Nej!!! todle jse mně moc líbí,tady ten příběh,je veliká nostalgie a radost zavzpomínat na mládí,ta vaše fotka je famózní,mám podobní,ale kapánek s jiného těsta :-) ,protože to jsou borci asi nejfantastický 90leta,sice ja měl vtom roku čerstvou občanku,ale hergot to byla pecka,,,ale třeba i v 13letech mně kluci přijaly a já byl chlapeček šťastný jako blecha dnes už ani nevím jak ty kluci vypadají pomalu,mají cca 45-50,ja o neco míň,všichni 2-3děcka...já tehdy žil v jiném krajů,ale to už je dnes pouze spousta nádherných vzpomínek...za dob Československa,kdy můj otec chodil 1979-1982 na krajský přebor sk střed a pak tahal1986 i mně prcka 4letého na divize sk stred B,a pak 93-94 5liga ssfz skB.no jo to jsem ty kluky miloval a všude jse cpal a říkal prosil...ať mně berou sebou(táhni prcku,vypadni,běž za mamkou atd..)opakují fantastický zážitky,,,díky vám jsem zavzpomínal na nádherné leta mého mládí,takže díky moc borci...nechte jsi dařit a ať družba slouží,,JEBAT SVAZ I ACAB ;-) kurňa jak to bylo u nás TJ BANÍK Veľký Krtíš,TJ Internacional BANÍK Velký Krtíš,FC BANÍK Veľky Krtíš dnes FK FC Baník Veľký Krtíš ;-)
 • FC Baník Ostrava Kyby 05.11.2020, čtvrtek, 20:14 + 0 - 0
  Vzali nám jednu šálu o několik měsíců dříve, když jsme tam ve čtyřech přijeli shlédnout GKS-Legia. Tím by ten článek mohl začít, bylo to ještě před jejich návštěvou v OV. Při zápasem s KSG jsme nic netratili, několik katowických se na nás rozběhlo u nádru a po pěti krocích nás poznali...ta verze z článku je trochu popletená, ale objevuje se v různých obměnách už snad 15 let. Takže už to všichni berou jako pravdu:-)
 • FC Baník Ostrava Buben. 05.11.2020, čtvrtek, 13:52 + 0 - 0
  Nepamatuju si, že bychom tratili symboly při premiérové cestě do Katowic. Naopak si velmi dobře pamatuju "kvalitní víno", co se ihned s GKS konzumovalo v nedalekém parku u sochy kousek od nádraží :) Jinak co se týče počátků družby, tak to nebyla Gieksa, ale Ruch, který někdy v roce 95 došel na Bazaly a sám navrhl společné kolezenstwo. Nicméně byl velmi rychle odejit tam odkud přišel. A bylo i období, kdy nás tohle ne-spojenectví občas zamrzelo. Jednak pro klubové barvy a taky kvůli, v té době, jasné nadvládě po chuligánské stránce. Jelikož Ruch byl kvalitou té doby o třídu výše GKS.
 • FC Baník Ostrava Kyby 05.11.2020, čtvrtek, 12:44 + 1 - 0
  Dívka byla náhodná kolemjdoucí, přibrali jsem ji na fotku...
 • bez klubu Rst 05.11.2020, čtvrtek, 08:13 + 0 - 0
  Kyby
 • bez klubu Rst 05.11.2020, čtvrtek, 08:12 + 0 - 0
  Kdyby, díky. A přesně. Jeden druhého, třetí čtvrtého, pak třetí před druhým, první před čtvrtým, do toho pátý a tak pořád dokola. :) (Chlapcům a dívce na fotu že 3.11.96, nyní již zasloužilým tribunovým pardálům, tedy všechno nejlepší k narozeninám a hlavně zdravíčko. :) )
 • FC Baník Ostrava Kyby 05.11.2020, čtvrtek, 07:48 + 0 - 0
  RST: Asi jo, tam se bil každý s každým. My jsme spolu s GieKSou na tribunách několikrát někoho proháněli a několikrát před někým prchali...a tak to tam měl skoro každý. K tomu společné bitky s policii, a rotyka v ulicích...
 • bez klubu Rst 04.11.2020, středa, 21:11 + 0 - 0
  Pardon, Československo - Německo 1:1 na Strahově 22.4.92
 • bez klubu Rst 04.11.2020, středa, 21:06 + 0 - 0
  Řečnická pro pamětníky: Nebylo ČR - Polsko 97 v Ostravě největší rodeo, jaký kdy český (moravský, slezský) stadion zažil? (Možná ještě Československo - Německo 91 na Strahově, ale tam spíš v ulicích...)
clbannerVidea

Bad Blue Boys protestují proti Mamičům


další videa >
Vlajkonosi.cz
Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata! 08.10.2021

Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět! 31.08.2020

Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět!


Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí 06.04.2020

Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí


Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín 23.03.2020

Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín

více na www.groundhopping.cz>
Komentáře
19.10.2021, úterý, 11:24 - GarryR
Divák - nad tím sem se taky za...
19.10.2021, úterý, 10:58 - Divák
Já hlavně nechápu to dokopáván...
19.10.2021, úterý, 10:20 - BF05
Jako kdyby někdo chtěl, aby to...
18.10.2021, pondělí, 22:58 - northboy
Bolo to zaujímavé , ale myslím...
18.10.2021, pondělí, 17:46 - slovanjeslovan
Derby ako remen by to bolo,keb...
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace