registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Český rozhlas k problematice chuligánů v Praze

z tisku čtvrtek, 19.09.2013 - přejít do komentářů
Pražská policie pravidelně řeší potíže s hooligans. Ti ji viní z účelové provokace
/titleImg/cesky-rozhlas-k-problematice-chuliganu-v-praze/4/5310.jpg?width=570

Čtyři prvoligové kluby a derby každý týden, taková je fotbalová Praha. Kromě radosti ze hry to ale sebou přináší určitá rizika – hooligans, organizované skupiny "nejtvrdších fanoušků" pravidelně zaměstnávají pražskou policii včetně speciálního oddělení kriminalistů, kteří s násilím na fotbalových stadionech bojují od 90. let. Skalní fanoušci ale celou věc vnímají po svém, a policii naopak viní z účelové provokace.

Článek byl převzat ze serveru www.rozhlas.cz, kde naleznete i audio nahrávku.

Je sobotní podzimní odpoledne a stadion Sparty na pražské Letné obklíčily desítky příslušníků pořádkové policie. Hlídají pražské fanoušky. Na příznivce ostravského Baníku policisté čekají na Hlavním nádraží. Kordon několika stovek většinou podnapilých fanoušků doprovází až ke stadionu.

Podobný scénář se v Praze odehrává téměř každý víkend. Podle kriminalistů, kteří se zabývají diváckým násilím, na tom mají velký podíl právě skupiny tzv. hooligans neboli chuligánů.

„Můžeme je označit za organizované fanoušky, jejichž cílem je narušit veřejný pořádek, páchat organizovaně nějakou trestnou činnost, ať už násilného nebo majetkového charakteru. Sparta, Slavie a Bohemka patří rozhodně k těm nejrizikovějším,“ vysvětluje kriminalista David Janda.

S chuligánstvím prý začínají už i dvanáctileté děti. Tento snad až životní styl se nejčastěji prolíná s pravicovými ideologiemi a mívá určitá nepsaná pravidla.

„Třeba rvačka, bitka má určitá pravidla a ta scéna má také obecná pravidla. Jako že nedrží partu, nebaví se s policií a tak dále. Pravý chuligán cvičí, posiluje, pere se, nekouří, nepije. Dělá z jeho pohledu pro tým vše, fandí, bije se za něj.“

Domluvené bitky

Řada střetů je podle policistů předem domluvená, jednotlivé chuligánské skupiny se před zápasy mezi sebou domlouvají právě se záměrem se pobít.

„Řekněme, že nějaké skupinky, zejména ze strany Sparty, vyhledávají cíleně po Praze protivníky a jediný smysl, proč je vyhledávají, je fyzické napadení. Chuligánská struktura se určitě mezi sebou zná a není pro ně problém se sejít.“

Loni tak museli policisté zasahovat například ve Strašnicích, kdy mladí sparťanští chuligáni vyzvali ke střetu fanoušky ostravského Baníku. Řada slávistických chuligánů pak v loni v květnu skončila s obviněním z výtržnictví a ublížení na zdraví po rvačce s příznivci Sparty ve stanici metra Staroměstská.

Hromadným rvačkám, ke kterým docházelo zejména během 90. let, už prý policisté umějí většinou předcházet. Proti policejním zásahům a obviněním ale řada fotbalových fanoušků protestuje.

„Tady se nejedná o to, že my děláme bordel, tady se jedná o to, že vždycky udělají problém policajti. Dělají to proto, že potřebují udělat, jako že my jsme největší kreténi, ale takhle to nefunguje,“ upozorňuje fanoušek ostravského Baníku Tomáš.

„My jsme v klidu, bez problémů. Vždycky nás někdo napadne. Minule navalili slzák, že jsme prochodili ven průchodem, zmlátili nás obuškama a podobně. Myslíte, že je to normální? Není,“ stěžuje si Tomáš.

Autor: VíťaB

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Hooligans.info je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FC Baník Ostrava Cisarak! 21.09.2013, sobota, 13:40 + 1 - 0
  Nene, ja predevsim nemam rad takove rozdelovani fanousku na hooligans,utras,normaly, vandraky apod. Spousta lidi ma tu hooligans nalepku jen jako jakousi pozu, protoze byli 2x na poli a mysli si ze kdyz si vezmou tricko s Háčkem na prsou tak jsou strasni chuligani.tohle se mi nelibi. chodim na fotbal, tak pomuzu pri choreu na stadionu, fandim ze vsech sil a kdyz na to dojde tak se za svuj klub a barvy postavim :-) a ne takove přiblble rozdelovani fanoušku ze ten je vandrak protoze nejezdi, ten je chuligan protoze se parkrat porval.
 • SK Slavia Praha nevimjmeno2 20.09.2013, pátek, 22:37 + 1 - 0
  Cisarak!: Jestli chceš všechno ty vole srovnávat s okolními státy tak vlastně u nás se nehraje ani fotbal!
 • FC Baník Ostrava Cisarak! 20.09.2013, pátek, 15:21 + 0 - 3
  Jaci hooligans? Slavia, Bohemka, nebo Dukla maji nejake hooligans? ja myslim ze hooligans v pravem slova smyslu už v čr neexistuje až na cestnou vyjimku Apple Commanda a tech par radoby hooligans na Sparte.
 • FC Hradec Králové AK-47 20.09.2013, pátek, 14:19 + 1 - 0
  "Můžeme je označit za organizované fanoušky, jejichž cílem je narušit veřejný pořádek, páchat organizovaně nějakou trestnou činnost, ať už násilného nebo majetkového charakteru". To jsou zase zvasty....A tuhle spinu (rozhlas) si musim kazdy mesic platit ikdyz to neposloucham...
 • AZ Havířov Kdj-AZ 20.09.2013, pátek, 07:41 + 0 - 0
  Oni nezmínili hokejové výtržnosti Havířovských fanoušků :( :( A to ty manévry nejsou zas o tolik menší :D
 • SK Sigma Olomouc Srát_na_židy 19.09.2013, čtvrtek, 22:23 + 0 - 0
  Jo a tady máte toho pána od PČR s kamarádama :D http://www.youtube.com/watch?v=0G0d-fNw_Cw
 • FC Baník Ostrava Frydečak 19.09.2013, čtvrtek, 22:15 + 0 - 0
  Za Baník má oprávnění mluvit s médii pouze chuligán Bedřich. Tak mi Tome není vůbec jasné, proč se mu fušuješ do řemesla?!
 • SK Sigma Olomouc Srát_na_židy 19.09.2013, čtvrtek, 22:08 + 0 - 0
  nevicosi:A na Bohemce jsou snad levicoví chuligáni?Navíc chuligán by opravdu dneska neměl v sezoně pít a podobně,devadesátky dávno odfrčely.Podívej do Ruska :)
 • SK Slavia Praha nevimjmeno2 19.09.2013, čtvrtek, 21:49 + 1 - 0
  Tento snad až životní styl se nejčastěji prolíná s pravicovými ideologiemi...jo to bude určitě Bohemka :D :D :D Pravý chuligán nepije...taky dobrý :D
clbannerVidea

Bad Blue Boys protestují proti Mamičům


další videa >
Vlajkonosi.cz
Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata! 08.10.2021

Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět! 31.08.2020

Když se slaví 40. narozeniny, pyro nesmí chybět!


Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí 06.04.2020

Tour de Hodolany 1912 slaví čtvrté výročí


Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín 23.03.2020

Blog fanoušků: Ferencváros Budapešť – Debrecín

více na www.groundhopping.cz>
Komentáře
19.10.2021, úterý, 11:24 - GarryR
Divák - nad tím sem se taky za...
19.10.2021, úterý, 10:58 - Divák
Já hlavně nechápu to dokopáván...
19.10.2021, úterý, 10:20 - BF05
Jako kdyby někdo chtěl, aby to...
18.10.2021, pondělí, 22:58 - northboy
Bolo to zaujímavé , ale myslím...
18.10.2021, pondělí, 17:46 - slovanjeslovan
Derby ako remen by to bolo,keb...
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace