registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

BLOG FANOUŠKŮ: Porovnání navštívených derby

blog fanoušků pátek, 06.03.2020 - přejít do komentářů
Milánské derby, římské derby, istanbulské, bělehradské, ale i pražské derby...
/titleImg/blog-porovnani-navstivenych-derby/4/9342.jpg?width=570

Rubrika Blog fanoušků & Groundhopping je určena všem, kteří se chtějí podělit s ostatními návštěvníky našeho portálu o své zážitky z cest za svým klubem, groundhoppingem, a nebo o své názory na dění ve světě fanoušků. Text a fotografie posílejte na info@supporters.cz (Blog fanoušků & Groundhopping).

Zkusil jsem nějakým způsobem porovnat mnou prozatím navštívené derby, pocitově, něco už je s delším odstupem, tak to bohužel nemusí být úplně nejobjektivnější, výsledek samozřejmě závisí i na umístění na stadionu, kam se podařilo sehnat vstupenku. 

Porovnávat mentalitu fanoušků v takových baštách jako Turecko, Srbsko či Itálie mi přijde nemožné, obecně na jihu to prostě místní automaticky mají správně v sobě a jejich temperament se odráží na úrovni fandění (co jsem navštívil zápasy, tak snad z jihu jen Španělé zklamali). 

Itálie mě zaujala vždy propracovanou a obří choreografií, spíše takovým nárazovým fanděním, které může působit monotónně, Turecko je asi nejlepší co se týče zapojování celého stadionu, mnoho chorálů je za použití odpovědí od sektorů mimo hlavní centrum fandění, onen úvodní efekt celostadionového skákání na každém zápase je skvělý, nicméně obecně snad mimo Fenerbahce je fandění dost podobné na všech stadionech, v Srbsku jsem se setkal s extrémem v množství pyrotechniky, které snad nepřestalo hořet v průběhu celého zápasu, zde rovněž zaujal potlesk a smích mezi domácími, když hosté šikanovali policii a security ohlušujícími výbuchy, při předčasně ukončeném zápase na olympijském stadionu v Istanbulu místo moralizování a pískotu zbytku tribun vládlo spíš pochopení  či také smích nad sprintery řítícími se směrem k hráčům hostů či rozhodčím. 

Zde vidím asi největší rozdíl od nás, v úrovni, choreografiích, nasazení dle mého pražské derby zas tolik nezaostává. Většinou důležitost takového zápasu způsobí, že samotný fotbal je nekoukatelný, ale jak se říká, kdyby nás zajímal fotbal, byli bysme fotbalisti :) V přehledu zápasů jsem se snažil vzpomenout na cenu vstupenky, pozici na stadionu, rok, nějakou zajímavost, co utkvěla v paměti, úroveň a konstantnost fandění, pocit nevraživosti vůči soupeři/rivalitu, level použité pyrotechniky, celostadionové fandění, výtržnosti a koukatelnost hry na hřišti.

Milánské derby Inter - AC (1800 Kč, vrchní prstenec na polovině, r. 2010), obří choreografie na obou stranách, pár bitek na stadionu, fandění 7/10, rivalita 8/10, pyrotechnika 6/10, zapojování zbytku stadionu: 5/10, výtržnosti: 3/10, fotbal 4/10.

Římské derby AS Řím - Lazio  (900 Kč, sektor Lazio, r. 2011), choreografie na obou stranách v úvodu, velké množství dělobuchů, u čtení soupisky Lazia hučení na vlastní hráče černé pleti, Lazio skrze výsledek slabé fandění na konci, výtržnosti jen mimo stadion, fandění 7 až 3/10, rivalita 10/10, pyrotechnika 5/10, zapojování zbytku stadionu 2/10, výtržnosti 2/10, fotbal 3/10.

Istanbulské derby 1 Besiktas - Galatasaray (500 Kč, roh stadionu, r. 2013), hráno bez hostů (zákaz), rekord turecké ligy v návštěvnosti a hlučnosti, předčasné ukončení skrze vběhnutí fanoušků na plochu, výtržnosti i mimo stadion (zablokování metra, bitky s policií, fandění 8/10, rivalita 9/10, pyrotechnika 6/10, zapojování zbytku stadionu 6/10, výtržnosti 10/10, fotbal 6/10.

Istanbulské derby 2 Fenerbahce - Galatasaray (3000 Kč, VIP sektor, polovina hřiště, r. 2013), hráno bez hostů (zákaz), i přes přísné kontroly ohně na tribunách, střílení pyrotechniky na stadion zvenku, pocit výjimečnosti co se týče zisku vstupenky - zápasem žilo celé Turecko týden předem, po zápase stánky s prodejem ohňů, fandění 8/10, rivalita 10/10, pyrotechnika 3/10, zapojování zbytku stadionu 7/10, výtržnosti 2/10, fotbal 6/10.

Bělehradské derby Crvena Zvezda - Partizan (100 Kč, roh u Zvezdy, r.2020), úvodní choreo Zvezdy top, hosté na 3 částech, napadání mezi sebou, ohně v sektoru, obrovské množství pyrotechniky, fandění 8/10, rivalita 10/10, pyrotechnika: 11/10, zapojování zbytku stadionu: 5/10, výtržnosti: 4/10, fotbal 3/10.

Pražské derby 1 Slavia - Sparta (zdarma v cca 10.min, Strahov za brankou, r. 2004), choreografie na obou stranách, vytrhané sedačky v sektoru hostů, fandění 7/10, rivalita 9/10, pyrotechnika 4/10, zapojování zbytku stadionu: N/A, výtržnosti 4/10, fotbal 4/10.

Pražské derby 2 Slavia – Sparta (pohár) (700, Eden podélná spíš u TS, r. 2019), domácí více povedených choreografií, hosté přerušení zápasu skrze ohně, poměrně dost prázdných míst skrze vysoké ceny, fandění 7/10, rivalita 9/10, zapojování zbytku stadionu 5/10, pyrotechnika 6/10, výtržnosti 3/10, fotbal 6/10.

Vybrat to nejlepší zřejmě nejde, každé má něco do sebe, onen pocit vzácnosti zápasu mezi fanoušky, vyhrocenost a maximální nenávist k soupeři ve vzduchu je jako droga, ať se jedná o jakékoliv derby. Do budoucna mě láká ochutnat řeckou Soluň či Atény, baskické derby a něco v Jižní Americe.. Co Vy, máte nějaké zkušenosti z podobných zápasů či se na nějaké derby chystáte? Doporučíte nějaké?

Autor: JR

AC Milán

AC Milán

AC Milán

AC Milán

AS Řím

Autor: Blog

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Hooligans.info je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • bez klubu haspikfranta 30.05.2020, sobota, 13:33 + 0 - 0
  Byl jsem na Milánském derby a naposledy Crvena Zvezda-Partizan. V Bělehradě za pár korun hodně muziky
 • FK Mladá Boleslav Kostič 21.03.2020, sobota, 23:46 + 1 - 0
  Super článek, taky jsem pár derby navštívil: Crystal Palace vs. Arsenal Crystal Palace vs. Chelsea Millwall vs. QPR Feyenoord vs. Excelsior Celtic vs. Rangers AC vs. Inter A ještě bych mohl brát jako derby 5 zápasů v Singapuru, jelikož je to všechno v jednom městě. Z těch větších zápasů, které se ve světě nazývají jako derby bych vyjmenoval asi Dortmund vs. Bayern, Barcelona vs. Real a Dinamo vs. Rijeka. Za mě nejlepší atmosféra na derby byla v roce 2017 na milánském derby a v prosinci 2019 na glasgowském Old firm derby. V budoucnu bych rád navštívil derby v Turecku, nebo Boca vs. River, to je takový sen..
 • FC Baník Ostrava Chacharus 13.03.2020, pátek, 12:31 + 1 - 0
  Mě taky mile překvapilo derby Rapid - Austria. Jak choreem, tak pyrem a popěvky měli hodně melodické a dlouhé. To mám rad. Určitě se tam ještě podívám. Na AS - Lazio jsem byl 2x a vždy v kotli AS. Tím pádem jsem neslyšel nic jiného než choraly AS. Takže se to blbě soudí. Na jiných zápasech AS bývá atmosféra podle momentálního výkonu. Na Inter byla výborná, s Juve těžká nuda. Podle mě bude ještě výborné malé derby mezi Atalanta - Brescia. A Atalanta - Inter. Já bych teda chtel na derby někam do Švédska, anebo Švajc.
 • Zbrojovka Brno Doyle 12.03.2020, čtvrtek, 22:41 + 0 - 0
  Coby učitel se stávám terčem masivní nenávisti známých, že budu asi měsíc doma se 100% platem... k čemu mi to tak asi kurva je, když není fotbal a teď zavřeli i posilovny..
 • FC Baník Ostrava Kyby 12.03.2020, čtvrtek, 10:42 + 0 - 0
  Vypadá to, že se nebude hrát nic...
 • bez klubu Cestovatel 11.03.2020, středa, 17:23 + 0 - 0
  Startuje vám tento víkend Moravskoslezský přebor. Zbytek Slezska a Moravy se opravdu ještě nehraje, akorát část třetí ligy-MSFL
 • FC Baník Ostrava Kyby 11.03.2020, středa, 17:07 + 0 - 0
  Tady se nížší soutěže ještě nehrají, divize začíná až příští víkend...
 • bez klubu Cestovatel 11.03.2020, středa, 15:30 + 0 - 0
  Kyby-Béčko Baníku hraje třetí ligu, ta je ještě celkem na očích a natáčí se z těch zápasů videa. Jsou přebory, kde se nic nenatáčí, tak by ani nebyly moc důkazy o tom, kolik tam přišlo lidí, pokud by delegát nebyl vyloženě zmrd co chce škodit. Spoléhám i na to, že řada stadionů je takových, že by šel ten fotbal sledovat za plotem nebo z nějakého kopečku. Takže myslím, že by to neměli snad hrotit a nějaký výlet si udělám. A že by se kvůli tomu v přeboru odkládaly zápasy, tomu moc nevěřím. Amatéři by kvůli škole či práci v náhradních většinou středečních termínech horko těžko dávali dohromady sestavu na zápas...Už takhle některé kluby hlavně ke konci sezony kvůli kartám a zraněným hráčům zcela nenaplní lavičku náhradníků. Dokonce pamatuji, jak kdysi v divizi Čížová neměla ani jednoho hráče na střídání a týden poté jen jednoho.
 • FC Baník Ostrava Kyby 11.03.2020, středa, 15:00 + 0 - 0
  Nevím, jestli to platí plošně, ale Baník B" hraje v neděli bez diváků, mládež taky...
 • bez klubu Cestovatel 11.03.2020, středa, 13:33 + 0 - 0
  k.m-Ano, a pěkně mě to sere. Zrovna jsou levné letenky do Malagy a hrají doma. Sice jen druhá liga, ale docela jsem o tom přemýšlel. Takže o víkendu to vidím tak, že si asi zajedu u nás někam na krajský přebor, kde bývají mizerné stadiony a dalo by se na fotbal koukat i za plotem, kdyby nechtěli pouštět lidi na zápas. Ale myslím, že by to dramatizovat neměli. Na většinu přeborových týmů chodí do sta lidí, pokud není zrovna nějaké derby nebo se nehraje o postup nebo o záchranu. Ty pokud tam ještě jsi, tak týká se to třeba i třetí a čtvrté španělské ligy ? pokud ne, tak zajdi alespoň tam, lepší něco než nic. Já s kámošem byli na dvou zápasech čtvrté španělské a úroveň je lepší než naše čtvrtá úroveň, tedy divizní.
 • bez klubu k.m 11.03.2020, středa, 11:08 + 0 - 0
  Kyby - njn takdo třetice všeho dobrého nee….no tohle by mě taky vytočilo! ….bohužel ta "chřipka" se nějak začíná vymykat.. Cestovatel - no takže Covid 19 fotbal vyřešil i ve Španělsku už bez diváků ..
 • bez klubu Cestovatel 11.03.2020, středa, 08:46 + 0 - 0
  Kyby-To fakt nasere, když se tohle stane v cizině a ještě u toho samého zápasu, dokonce dvakrát...Dost nepříjemná kuriozita. Já pamatuji zápasy v zahraničí odložené dvakrát. Polská Korona Kielce nehrála kvůli podmáčenému hřišti a sněžení, tak jsme s kámošem jeli hned domů, aspoň že jsme ještě neměli zaplacené ubytování. A pak ještě slovenské Palárikovo, podobný problém, louže na hřišti. To je taková prdel kousek od Bratislavy, tehdy kopali třetí ligu, dneska hrají něco nižšího myslím.
 • FC Baník Ostrava Kyby 10.03.2020, úterý, 16:58 + 0 - 0
  Když jsme u těch derby: V únoru jsme jeli Rýnské derby Borussia Monchengladbach-Koln, už jsme byli u stadionu a zrušili to kvůli větru. Na zítra máme letenky atd. a hraje se bez lidí kvůli nějaké chřipce...začarovaný zápas!!!
 • Zbrojovka Brno Doyle 08.03.2020, neděle, 18:47 + 0 - 0
  Pěkný článek i diskuze pod ním. Mně by třeba hodně zajímalo moskevské derby, které tady myslím ještě nikdo nezmínil, podle videi i ohlasů co jsem slyšel, by to mělo patřit mezi evropský top
 • FC Baník Ostrava Kyby 08.03.2020, neděle, 18:12 + 0 - 0
  Sporting-Benfica jsme byli před rokem, nebylo to špatné, dost to ovlivnilo jednoznačný průběh pro hosty...
 • bez klubu Cestovatel 08.03.2020, neděle, 07:45 + 0 - 0
  k.m- Numancii bych nepodceňoval. Viděli jsme ji s kámošem na Alcórconu a ve středeční termín jich vyrazilo na výjezd asi sto. Což je slušné. Na soupisce mají Néstora Albiacha, známého z naší ligy. Myslím, že by byla škoda tam být bez fotbalu. S kámošem jsme za 12 pobytových dní zvládli 9 fotbalů v rozmezí od první do čtvrté ligy, plus basket v Seville a rozhodně nelitujeme, naopak.
 • bez klubu k.m 07.03.2020, sobota, 21:23 + 0 - 0
  Cestovatel - no to fakt není jak píši lupeny už prodávají,ale kilo za to fakt nedám!Takže asi bez fotbalu - druhá liga v Numancii to považuji zase za ztrátu času,ještě hraje Real vs Valencie,ale to asi taky nebude žádná láce navrch ta atmosféra bude o ničem .. Tomaas11 - Lisabonské derby není špatné (hlavně pokud se hraje na Sportingu),ale jasně největší náboj jak na hřišti tak v hledišti má právě Porto vs Benfica,plný stadión,velké emoce a rivalita v hledišti je též při regionálním derby Braga vs Guimareas! Jinak co se Rakouska týče,tak vídeňské derby rozhodně nezklame(i když hlavně zásluhou Rapidu). V Rakousku určitě stojí za návštěv Rapid vs Šturm hlavně zápasy v Grazu mají v hledišti nadprůměrnou úroveň! Loni v říjnu jsem byl na krakowském derby a určitě to nezklamalo i když neúčast hostů se na tom podepsala,
 • bez klubu Cestovatel 07.03.2020, sobota, 16:39 + 0 - 0
  k.m- Derby v Seville fakt nebude levná záležitost, tam jsou lístky drahé. S kámošem jsme tam byli v lednu a za zápas Betis Sevilla-San Sebastián jsme dali 55 euro za lístek za bránu, ten nejlevnější...Ještě jsme ten samý den navštívili jejich béčko, kde otevřeli jen jednu tribunu a za lístek chtěli 10 euro, šlo o čtvrtou ligu. No a FC Sevilla jsme navštívili v poháru proti Levante, tam byla cena v pohodě, 18 euro za prostředek protilehlé tribuny. I když tomu asi dost pomohlo, že to byl jen jejich pohár, Copa del Rey.
 • MŠK Žilina northboy 07.03.2020, sobota, 16:13 + 1 - 0
  Super článok , radosť čítať :) zo svetových derby mňa osobne po ultras stranke zaujalo derby Raja Casablanca - Wydad Casablanca , podla videí na YT to vypadá slušne.. a po hools samozrejme Spartak-CSKA :)
 • SK Sigma Olomouc Tomaas11 07.03.2020, sobota, 15:51 + 0 - 0
  Co Lisabonské derby (případne Benfica - Porto) ? Byl tam někdo a mohl by doporučit? Osobně jsem slyšel i dobré recenze na derby CSKA Sofia - Levski a taky již dole zmíněné Sarajevské derby. Lákalo by mě i Old Firm derby a nevím proč, rád bych zavítal i na, uplně neznámé, Ediburské derby Hibs - Hearts, zrovna dnes se má hrát toto semifinále poháru v Hampden parku, což by mohla být pecka.
 • Zbrojovka Brno janired 07.03.2020, sobota, 11:30 + 1 - 0
  Zdarec, díky za reakce. Fotbal jsem sledoval většinou tak ze 60 až 70 %, byl jsem nějakou dobu v Turecku, asi 14 zápasů tam, to si člověk trochu zvykne. Nemyslím si, že by ty zápasy byly furt dokola, každopádně za tip na Sarajevo děkuju, to asi bude taky zážitek. Většinou se to snažíme spojit i s prohlídkou města, prodlouženej víkend, někdy i dle akčních letenek třeba. Armedia Slovan jsem byl taky, ale to sem nějak nezařazovat, to byla jednostranná záležitost jen a rivalita nízká. Druhá anglická jsem byl na Millwallu s Leedsem, to bylo skvělý, tak nějak si představuju starou dobrou Anglii, od fotbalu přes výtržnictví po fotbal. Sevilla může být taky super, levnější asi bez šance sehnat, co? My jak byli v Římě, tak domácí kotel vyprodáno, podélná snad za 120 Eur. Tak jsme museli vycestovat až za Řím, aby sme sehnali levnější do sektoru Lazia. Basket teď v Bělehradě zklamal, ale to byla jen nějaká Balkán liga, na eroligu to prý je lepší..
 • FC Baník Ostrava Kyby 07.03.2020, sobota, 11:15 + 0 - 0
  Mi se třeba docela líbilo videňské Rapid-Austria i obráceně, asi proto, že jsem od toho až tak moc nečekal. Naopak Olympiakos-Panathinaikos bylo fajn, ale ti hosté prostě chybí...Lazio-AS mě taky dvakrát nenadchlo, ale o zklamání bych nehovořil. Mám pocit, že za Pražské i Slezské derby se určitě stydět nemusíme. Jsem zvědavý na středeční Rýnské derby, napodruhé se snad hrát bude :-)
 • bez klubu k.m 07.03.2020, sobota, 10:46 + 0 - 0
  Já jsem aktuálně ve Španělsku měl jsem v plánu navštívit derby v Seville,ale 102,50 euro za nejl. lístek nedám mám své limity ! Osobně mě třeba zklamalo derby v basketu mezi Panathinaikosem a Olympiakosem - čekal jsem rozhodně více navrch když hosté vedli větším rozdílem tak tam bylo chvílema úplné ticho!
 • bez klubu Cestovatel 06.03.2020, pátek, 17:29 + 1 - 0
  Dobrý článek ! Pár zahraničních derby mám také za sebou, ale přiznám se, že v některých zemích se derby snažím spíše vyhýbat, když by se třeba reálně mohlo stát, že bych nemusel sehnat lístek. Cestuji raději na jistotu. Z hlavy si vzpomenu na tyto derby: Inter Milán-AC Milán, Slovan Bratislava-Artmedia Bratislava, Leganés-Getafe, Atlético Madrid-Leganés, v druhé anglické lize pak zápas Millwall-Brentford. Slováci ještě někdy označují jako derby zápas Slovan-Trnava, přitom ty města nejsou ani vedle sebe, natož v jednom městě. Byl jsem na tom, ale jako derby si to z tohoto důvodu nebudu počítat.
 • FC Baník Ostrava trevor20 06.03.2020, pátek, 17:20 + 0 - 0
  Když tu vidím ten výčet navštívených derby zápasů...Jasně, všechna čest, zažít to...Ale je to tak nějak stále dokola :-) Mi třeba láká jiné derby, dle mého hodně podceňované, co se týče sledovanosti, avšak, když se oba soupeři potkají, z fotek a videí je vidět celkem velká show a zábava na to, o jaké derby jde...Sarajevské :-) Byl tam někdy a někdo na tomto zápase? Mám to na prvním místě v žebříčku, jaký další zápas na Balkáně navštívit. Pak už to asi ohledně balkánského groundhoppingu zabalím :)
 • bez klubu Čokl 06.03.2020, pátek, 16:37 + 0 - 0
  Obdivuju jak někdo dokáže při derby ještě sledovat fotbal :) Já navštívil jen pomálu zahraničních utkání co nebyly ani derby ale čuměl jsem fakt jen na výkony v hledišti.
clbannerVidea

Bad Blue Boys protestují proti Mamičům


další videa >
Vlajkonosi.cz
Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata! 08.10.2021

Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019

VLAJKONOŠI v Chomutově


Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova! 09.11.2019

Hej, Bando! Ve čtvrtek všichni do Chomutova!

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Nová Hradečná přivítala vládce okresu z Hodolan. Pivo, cigára, klobásy, makrely a do toho vůně pyra... 04.06.2022

Nová Hradečná přivítala vládce okresu z Hodolan. Pivo, cigára, klobásy, makrely a do toho vůně pyra...


Když sestup, tak s plnou parádou! Pyroshow na rozloučenou na Žižkově! 15.05.2022

Když sestup, tak s plnou parádou! Pyroshow na rozloučenou na Žižkově!


Fotoreport: Havlíčkův Brod - Cheb 30.12.2021

Fotoreport: Havlíčkův Brod - Cheb

více na www.groundhopping.cz>
Komentáře
07.06.2022, úterý, 08:58 -
Nejlepší je ten vlasatej alkoh...
22.05.2022, neděle, 19:20 -
Slovacko ma celkom prekvapilo ...
19.05.2022, čtvrtek, 07:00 -
A psi se psy vlitli na hriste
15.05.2022, neděle, 22:30 -
No dle trapného počtu to pro h...
13.05.2022, pátek, 06:25 -
No myslim to vazne,aspon mate ...
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace