V minulém díle jsme končili v 60. letech, v letech 70. přišla pro Millwall historická šance. V roce 1972 mohl klub poprvé ve své historii postoupit do Division One. Potřeboval k tomu, aby Birmingham prohrál na hřišti Leytonu Orient, dalšího klubu z Londýna.
Fanoušci Millwallu se zmobilizovali a návštěva v Leytonu byla 33 000 diváků, přestože průměr Orientu byl pouhé 4000!
Naneštěstí pro Millwall Birmingham utkání vyhrál. Chuligáni Millwallu poté okamžitě napadli hostující fanoušky, které nedokázala ochránit zmatená policie.
Hned o rok později v roce 1973 rozpoutali fanoušci Millwallu peklo v Goodison Parku v Evertonu, v roce 1974 v Boltonu, 1975 na Manchesteru United a v roce 1976 v Newcastlu.
Nejzajímavějším duelem z chuligánského hlediska bylo právě utkání v Boltonu, kde byli domácí fanoušci nuceni prchnout ze stadionu. Také proto příznivci Boltonu poté několik let nepřicestovali na The Den, domovský stánek Millwallu.
Další střety s chuligány Millwallu v těchto letech zažily stadiony Sunderlandu, Wolwerhamptonu, Bristolu či Aston Villy.
Konečně v roce 1977 přicestoval do Millwallu kvalitní protivník - Tottenham. Bitka, která se odehrála, patří do londýnského chuligánského folkloru, stejně tak, jako v 80. letech derby zápasy proti West Hamu.
Neobvyklá situace nastala v roce 1979. Millwall doma hostil Sheffield United. Dva fanoušci United byli po pouliční bitce zajati a zavřeni do jednoho z domů v docích.
Hostující fanoušci po dobu zápasu zpívali chorály, které prosily chuligány Millwallu, aby fanoušky vydali. Oba pohřešovaní poté byli nalezeni v docích pověšení za chodidla vzhůru nohama!
Obávaní chuligáni z Millwallu však měli i své problémy. Ten největší byla naprostá neorganizovanost chuligánských skupin. V tomto směru tak výrazně zaostávali za svými velkými konkurenty z Manchesteru United či West Hamu.
Chuligáni z The Den neměli jednu silnou firmu jako jejich rivalové. Také byli známí svou nepředvídatelností. Tzn., jeden týden poskládali na veledůležitý výjezd maximálně pár desítek chuligánů, další týden jelo na venkovní utkání i 300 radikálnějších fanoušků Millwallu.
Dokonce ani slavné chuligánské skupiny, jakými byli Bushwackers, Treatment či F-Troop nebyly početně příliš velké a především postrádaly jednotnost a spolu takřka nespolupracovaly.
V dalším díle se podíváme mimo jiné i na velké střety s dalšími londýnskými kluby, West Hamem, Chelsea či Tottenhamem.
První díl o chuligánech Millwallu si přečtěte zde
Autor: RadekN
|